LEONARDO DIKAPRIO I CIRKULARNA EKONOMIJA

Leonardo Dikaprio je jedan od prvih holivudskih glumaca koji je upozoravao na opasnost od klimatskih promena. Sada se ovaj Oskarovac pridružio fondu koji investira u kompanije koje se bave popravkom stvari, ponovnom prodajom, transformisanjem otpada u nove materijale. Fond preduzetničkog kapitala pod nazivom Regeneration. VC upravo je obezbedio prvih 45 miliona dolara.

Glumac je istovremeno i strateški savetnik i investitor. Nije poznato koliko je investirao, ali ga osnivači fonda opisuju kao „velikog investitora“.

– Potrebni su nam napredni pristupi koji su dobri za našu planetu. Vreme je da ljudi počnu dobro da se osećaju u vezi svojih kupovina i vreme je da biznisi odgovore na taj izazov – istakao je glumac na sajtu Regeneration. VC.

Drugi savetnik fonda je Vilijam Mekdonou, pionir u cirkularnoj ekonomiji, inače arhitekta, dizajner i koautor knjige „Cradle to Cradle: Remaking the way we make things.“

Potrošači imaju moć

Fond se fokusira na investiranje u kompanije koje nude cirkularne pristupe u potrošačkoj industriji. Uglavnom su to kompanije koje se bave popravkom stvari, ponovnom prodajom, transformisanjem otpada u nove materijale. Bazira se na pristupu odozdo, koji veruje da će kompanije promeniti svoje ponašanje pod pritiskom potrošača.

– Potrošači imaju moć. Možemo značajno poboljšati planetu putem naših potrošačkih odluka – kaže Majkl Smit, generalni partner i suosnivač.

Smit objašnjava da su potrošački lanci snabdevanja odgovorni za 45 odsto globalnih emisija. Fond se fokusira na tri oblasti: dizajn (pakovanja i materijali), upotrebu (proizvodi i brendovi) i ponovnu upotrebu (obrnuta logistika i tržišta). Reč je, kako kažu, o poslovnoj prilici vrednoj 4,5 triliona dolara.

Kako smatraju Smit i drugi suosnivač Den Fišman, raznovrsnost promena u pravilima i osećanjima potrošača vodi do krupnih promena u ponašanju velikih brendova. Velike korporacije, poput Nike i Unilever već se obavezuju da će postupati po cirkularnim strategijama do 2030. godine. EU usvaja propise u duhu cirkularne ekonomije, a isto rade i neke američke države.

– Velike korporacije znaju da moraju nešto da urade. A ovo je smislen način da se uključe u proces – smatra Smit i otkriva da se Dikaprio u posao uključio rano, kao investitor, pre dve godine kada su mu predstavili ideju.

Pomoć za kompanije u ranim fazama razvoja

Kada su istraživali tržište, Smit i Fišman su primetili da većina investicija u sektor targetira kompanije u kasnijim fazama. Ono što je nedostajalo je novac za poslove koji se tek probijaju na tržištu, donekle ostvaruju uspeh, ali su im potrebni kapital i saveti eksperata da odu na sledeći nivo. I tu uskače Regeneration. VC.

Počeli su da prikupljaju kapital u februaru prošle godine, do sada su obezbedili 45 miliona dolara i od aprila prošle godine već investirali u pet startapa.

Jedan od njih je Cruz Foam, kompanija koja pretvara otpad od proizvodnje akvakultura u biorazgradivu alternativu za polistiren. Tu je i Arrive, koji obezbeđuje usluge iznajmljivanja i ponovne prodaje globalnim trgovcima i brendovima.

Plan je da se investira u 17 firmi, sa prosečnom investicijom od milion dolara u početnoj fazi i 1,5 miliona do 3 miliona dolara u kasnijim fazama. Polovina kapitala fonda ići će na početne investicije, dok ostatak odlazi na finansiranje kako kompanije rastu.

E2 portal (Cirkularna ekonomija)