U FRANCUSKOJ PODIGNUTA FARMA GDE SE ISTOVREMENO PROIZVODI ENERGIJA I HRANA

Praksa korišćenja zemljišta i za solarnu energiju i za poljoprivredu u porastu je širom Francuske. Dosadašnja istraživanja su dala dobre rezultate kada je reč o prednosti uzgoja useva u hladu solarnih panela.

Došlo se do zaključka da se kombinacijom solarne i poljoprivredne proizvodnje dobija više električne energije, ostvaruju veći prinosi, i sve to uz korištenje manjih količina vode.

U regionu Gornja Saona u istočnoj Francuskoj sproveden je jedinstven projekat u svetu. Naime, finansirana od strane TSE (nezavisnog francuskog proizvođača solarne energije) u iznosu od 8 mil EUR, izgrađena je prva poljoprivredna „nadstrešnica“ opremljena sa 5.508 rotirajućih solarnih panela koji se tokom dana rotiraju u skladu sa kretanjem sunca. Prethodni projekti su bili na znatno manjim površinama.

Paneli su postavljeni iznad useva soje, na površini od tri hektara. Solarni paneli prave senku koja će omogućiti smanjenje vodenog i toplotnog stresa na plantaži u periodima velikih vrućina. Pomeraju se vertikalno kako bi kiša prošla neometano do zemljišta, dok postavljanjem u horizontalni položaj mogu da ograniče štetu od grada.

Pored toga, visina od pet metara i mala površina konstrukcije omogućavaju kretanje poljoprivrednih mašina.
– Cilj je da budemo u mogućnosti da zadovoljimo potrebe Francuske u pogledu razvoja obnovljivih izvora energije, bez uticaja na poljoprivredno zemljište – izjavio je šef agronomskog istraživanja i razvoja u TSE-i dodajući da se nadaju da je moguće proizvoditi energiju bez ometanja razvoja useva žitarica, prenosi Politika.

Ako bude uspešan, projekat bi mogao biti revolucionaran i za poljoprivrednu i za industriju solarnih panela.
Dosadašnje istraživanje francuskih naučnika pokazuje da simbiotski sistemi – ista površina zemljišta i za solarnu fotonaponsku energiju i za poljoprivredu, povećavaju globalnu produktivnost zemljišta sa 35 na 73%!

– To je testiran prostor i za sada nemamo dovoljno agronomske perspektive da znamo da li (kultivacija ispod panela) funkcioniše ili ne – objašnjavaju predstavnici sindikata i pozivaju da se krene prvo sa razvojem fotonaponske energije na veštačkoj ili zaparloženoj zemlji.

E2 portal (Politika)