USKORO SE MOGU OČEKIVATI I PRVI PROZJUMERI U SRBIJI

Svaka kuća i stan moći će da proizvode struju solarnim panelima, najavila je pre par meseci ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović. Ako želite da postanete prozjumer, to jest potrošač i proizvođač električne energije (eng. prosumer, nastalo od reči producer=proizvođač i consumer=potrošač), postoje četiri koraka pri postavljanju pomenutih panela.

Ali, pitanje koje se sve češće postavlje jeste – kada Srbija može da dobije prve prozjumere?

Kako za B92 navode iz Ministarstva rudarstva i energetike, građani Srbije postaće prozjumeri nakon donošenja Uredbe o kupcu-proizvođaču.

– Ona će se, prema planu ministarstva, doneti krajem jula – kažu u toj instituciji.
Prozjumeri će, prema njihovim tvrdnjama, sklapati ugovor sa snabdevačem, koji se bavi prodajom električne energije. Ako je kupac – proizvođač u kategoriji domaćinstvo, sa snabdevačem će zaključivati ugovor o potpunom snabdevanju sa neto merenjem.

– Neto merenje je proces u okviru kojeg kupac-proizvođač, kao vlasnik postrojenja, proizvodi električnu energiju za svoje potrebe. Pri tome se višak proizvedene električne energije isporučuje u distributivnu mrežu, a u slučaju kada nema dovolјno sopstvene proizvodnje, potrošač povlači energiju iz mreže. Električna energija koja je isporučena u mrežu u toku jednog obračunskog perioda (jednog meseca) može se koristiti u toku narednog obračunskog perioda (drugog meseca) – pojašnjavaju sagovornici.

Iz ministarstva napominju da je operator distributivne mreže na koju se priklјučuju objekti kupaca-proizvođača iz kategorije domaćinstava dužan da obezbedi tehničke uslove za obračunsko merenje i merno mesto u skladu sa Zakonom o energetici.

– Jedna od najznačajnijih prednosti koncepta kupac-proizvođač jeste mogućnost da građani energiju iz svojih elektrana „skladište“ u elektroenergetskom sistemu Srbije. Naime, konceptom kupac-proizvođač omogućeno je da građani isporuče u mrežu energiju u trenutku kada elektrana najviše proizvodi – kod solarnih panela to je najčešće period dana kada je većina građana na poslu – a da tu energiju potroši onda kada mu je zaista potrebna – ističu.

Ukoliko ne bi postojao ovaj koncept, građani bi morali da ulože sredstva za skladištenje energije koja se proizvodi u trenutku kada se ne troši, da bi mogli odloženo da je koriste.

– Građani, osim toga što mogu da ostvare dodatne prihode, odnosno smanje troškove za energiju, postaju aktivni učesnici na tržištu električne energije koji samostalno donose odluke na osnovu proizvodnje, potrošnje i uskladištene električne energije. Šire gledano, ugradnjom solarnih panela građani doprinose široj društvenoj zajednici, jer se većim korišćenjem OIE (obnovljivi izvori energije) doprinosi očuvanju životne sredine i smanjuju gubici u mreži – ocenjuju.

Zato je, zaključuju u ministarstvu, neophodno podizanje zeleni svesti građana kontinuiranom edukacijom o značaju OIE i njihovoj mogućnosti da se uključe u zelenu tranziciju.

E2 portal   (b92)