NAJAVLJENA IZRADA NACIONALNOG PLANA ZA ENERGETIKU I KLIMU

Izrada integrisanog nacionalnog plana za energetiku i klimu strateški je značajna za Srbiju, i uz usvajanje četiri zakona u rudarstvu i energetici država kreće u potpuno drugačiju energetsku politiku, rekla je ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.

– Važno je da budemo što efikasniji i molim i članove radne grupe i konsultanta da Nacrt integrisanog nacionalnog plana za energetiku i klimu imamo mnogo pre decembra. Ministarstvo je tu da zajedno sa konsultantima radimo danonoćno kako bismo ovaj, strateški značajan, dokument imali što pre. Želim i da vas informišem da će danas u Skupštini biti usvojena četiri zakona u rudarstvu i energetici, koji predstavljaju prekretnicu u našem energetskom sektoru. Pored toga, krećemo u izradu strategije razvoja energetike, usvojen je i Zakon o klimatskim promenama, kao i Strategija niskougljeničnog razvoja i sve su to važni koraci ka novoj energetskoj politici države – rekla je Mihajlovićeva, koja je danas predsedavala prvim sastankom Upravnog odbora projekta „Dalji razvoj kapaciteta za energetsko planiranje“, navedeno je na sajtu Ministarstva.

U okviru ovog projekta biće izrađen Nacrt integrisanog nacionalnog plana za energetiku i klimu za period 2021–2030. godine (INEKP), sa vizijom do 2050. godine.

Integrisanim nacionalnim energetskim i klimatskim planom definisaće se ciljevi povećanja energetske efikasnosti, obnovljivih izvora energije i smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte za 2030. godinu, a takođe i politike i mere za njihovo ispunjavanje, u skladu sa opredeljenjem Republike Srbije ka zelenijoj i čistijoj energetici, dodaje se.

Pomoćnik ministra finansija u Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije, Marko Jovanović, istakao je značaj pretpristupne pomoći EU i da su njeni rezultati evidentni u mnogim oblastima, a upravo ekološko-energetski projekti poput ovog, najbolje odslikavaju značaj te pomoći za kvalitet života građana.

– Glavni cilj projekta, vrednog 900.000 EUR, koji je finansiran od strane Evropske unije kroz program IPA 2017, jeste unapređenje regulatornog okvira za energetsku politiku i usklađivanje sa zahtevima energetske zajednice i pravnih tekovina Evropske unije, koji će doprineti integraciji energetskih i klimatskih ciljeva – naveo je Jovanović.

Ovaj važan strateški dokument, koji usklađuje i integriše energetske i klimatske ciljeve, radi se kroz projekat koji kroz indirektno upravljanje finansira Evropska unija (IPA), za koji je ugovor sa izvođačem iz Grčke potpisan u februaru 2021. godine. Projektom su, između ostalog, predviđeni sprovođenje javnih konsultacija i konsultacija sa Energetskom zajednicom, izrada i usvajanje Izveštaja o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu i usvajanje INEKP-a od strane Vlade Srbije.

E2 portal   (eKapija)