NOVI TREND – EKOLOŠKA ARHITEKTURA

Savremena gradnja sobom je donela različite trendove, a jedan od dominantnih je ekološka arhitektura. Korišćenje drveta u procesu proizvodnje, kao glavne sirovine iz prirode, a potom i ostalih obnovljivih materijala, deo su borbe za zaštitu životne sredine i zdravo okruženje.

Kada na to sve dodamo polugotove modularne jedinice, koje se pakuju na kamione i transportuju do gradilišta, gde sledi montaža, koja u zavisnosti od veličine objekta ne traje duže od dva do pet dana, dobijamo priču o kompaniji Arde line iz Niške banje.

Njihove montažne kuće, idividualne ili dvojne, privlače veliku pažnju.
– Na tržištu je povećan broj nekretnina u strukturi stanova-kolektivnog stanovanja, dok je ponuda kuća veoma slaba, tako da se svakako povećala potražnja za ovakvim objektima. Najveći broj upita koje dobijamo se odnosi na porodične individulne objekte, kao i vikendice za povremeni boravak – kažu za eKapiju u kompaniji.

Objasnili su nam i koje su prednosti montažne gradnje u sistemu u kojem rade. Kada govorimo o brzini, u pitanju je manje od tri meseca za koje možete dobiti objekat koji će biti useljiv. Tu je i velika termička moć – uz standardnu debljinu zida dobija se termička moć energetski efikasnih konstrukcija.

– Ugrađeni elementi su od ekoloških materijala, tako da je zdravije i ugodnije boraviti u takvim objektima. Sam proces pripreme sirovina za ovakve objekte u mnogo manjoj meri negativno utiče na okolinu, ako uzmemo činjenicu da je, prema istraživanjima, proizvodnja cementa odgovorna za 50% ukupne zagađenosti CO2 u svetu – navode u kompaniji Arde line.

Od porodične stolarske kompanije, koja ima dugu tradiciju u obradi drveta i proizvodnji fasadne i unutrašnje stolarije, zahvaljujuči svojim projektima stigli su do zemalja u regionu, ali i širom Evrope. Kako kažu, montažna gradnja u Švajcarskoj, Nemačkoj, Austriji je standard, dok je kod nas to još uvek nešto što izaziva sumnju po pitanju stabilnosti i trajnosti.

– Poslednjih godina se dosta polaže na očuvanje energije, u skladu sa tim su ovakvi objekti postali sve češći izbor u zemljama Evrope, u prilog tome govori da smo prethodnih godina gradili stambenu zgradu od 1.500 m2, na četiri etaže u našem sistemu. Slobodno možemo reći da je to kod njih postao standard koji teži da zidanu gradnju stavi u drugi plan – navode.

Kupcima su ponudili i dva Arde land projekta. Reč je o savremenom načinu stanovanja, koji ima za cilj da korisniku pruži ekološki komfor, bezbednost i privatnost stanovanja. Kompleks čini četiri, odnosno šest kuća, a nalaze se u Nišu.

– Arde land je naš prvi komercijalni projekat u Nišu i veoma smo zadovoljni reakcijama tržišta. Naš cilj je bio da sve ono što smo radili za evropsko tržište u istom kvalitetu sagradimo ovde. Sama sfera građevinarstva je dosta napredovala, konstantno se javljaju novi materijali, nova tehnologija i sistemi gradnje, međutim svest o tome se kod nas sporije menja i dalje se najviše veruje zidanoj gradnji, što je i opravdano, jer je to najzastupljeniji sistem. Mi verujemo da je izgradnja ovih kompleksa samo početak montažne gradnje u Nišu, a i u Srbiji. Do kraja ove godine gradimo takav stambeni kompleks u oklini Beča, tako da već imamo nove investicije u planu – kažu za kraj u kompaniji Arde line.

U portfoliju kompanije nalaze se i poslovni objekti, kao i moduli višestruke namene – povećanja postojećeg životnog prostora, kutak za hobi, radni prostor i tako dalje.

E2 portal (Aleksandra Kekić, eKapija)