PROJEKAT KUPOVINE ZELENE ENERGIJE

Elektroprivreda Srbije (EPS) je pre nekoliko dana predstavila potencijalnim kupcima projekat ZelEPS, odnosno mogućnosti da kupuju „zelenu energiju“ proizvedenu iz obnovljivih izvora, i time utiču na smanjenje zagađenja atmosfere ugljen-dioksidom.

– EPS proizvodi zelenu energiju u 15 hidroelektrana ukupne instalisane snage tri gigavata, što je 38% EPS-ovog energetksog11 potencijala. U ovom trenutku zelenu energiju proizvodimo samo u hiodroelektranama, mada će se koristiti i drugi raspoloživi izvori – rekao je direktor za razvoj slobodnog tržišta u EPS-u Bratislav Džombić.

Podsetio je da EPS ima veliko iskustvo i dugu tradiciju proizvodnje struje iz obnovljivih izvora, jer su prve hidroelektrane u Srbiji napravljene u 19. veku, neposredno nakon prve takve elektrane izgrađene na Nijagari.

Džombić je naveo da je EPS prvi ugovor o isporuci zelene energije sklopio krajem 2018. godine, odmah nakon što je Srbija usvojila evropske standarde u toj oblasti.

– Isporuka zelene energije se dokazuje garancijom porekla koja služi da potvrdi klupcu da je energija koju plaća proizvedena u obnovljivim izvorima. EPS je registrovao sve svoje elektrane u Ministarstvu rudarstva i energetike, a od Elektromreže Srbije (EMS) dobija ganraciju porekla na osnovu očitane mesečne proizvodnje u ovnovljivim izvorima za svaki megavat čas proizvedene struje – naglasio je Džombić.

On je rekao kako EPS raspolaže velikom količinom zelene energije kojom može da podmiri potrebe kupaca.

– Garancije porekla koja se izdaje u Srbji pripadaju evropskom standardu, odnosno potpuno je ista kao u EU. EMS je 2019. godine postao punopravan član Evropske asocijacije tela za izdavanje garancije porekla, što znači da se naše garancije porekla mogu koristiti i u EU, odnosno da je naše tržište garnacija porekla potpuno integrisano u evropsko – rekao je Džombić.

Istakao je da je zelena energija koju proizvodi EPS lako dostupna, a postupak ugovaranja snebdevanja njom jednostavan.

– Ugovori se zaključuju kao i konvencionalni. Nikakva dodatna papirologija nije potrebna, a postojeći ugovor se ne raskida, već se aneksira s istom cenom energije. Samo se precizira da se troši energija isključivo iz obnovljivihg izvora – rekao je Džombić.

Prvi kupac paketa ZelEPS bila je Prokredit banka, a do sada su ovu energiju kupovale uglavnom kompanije koje se bave industrijskom proizvodnjom, navodi EPS.

Dodaje se da su među njima velike kompanije kao što su Lidl, Tigar, Britiš amerikan tobako, Zdravlje iz Leskovca, Štraus Adriatik, Froneri Adriatik i mnoge druge.

EPS ističe da broj kupaca zainteresovanih za ZelEPS stalno raste i da je prošle godine prodato deset puta više zelene energije nego 2019. godine.

Količina ugovorena energije iz obnovljivih izvora za ovu godinu je u ovom trenutku 50% veća nego 2020. godine, navodi EPS.

E2 portal   (Tanjug)