SADNJA DRVEĆA MOŽE DA POMOGNE KOD EKSTREMNIH VRUĆINA

Više od četiri odsto preuranjenih smrtnih slučajeva u evropskim gradovima tokom letnjih meseci izazvano je efektom urbanog toplotnog ostrva, a prema studiji objavljenoj u časopisu The Lancet koju je vodio Institut za globalno zdravlje u Barseloni (ISGlobal), jedna trećina smrtnih slučajeva mogla bi da se spreči postizanjem 30-postotne pokrivenosti urbanog prostora drvećem. Rezultati studije, dobijeni na osnovu analize podataka iz 93 evropska grada, naglašavaju značajne prednosti intenziviranja sadnje drveća u gradovima, s ciljem ublažavanja uticaja klimatskih promena.

Izloženost toploti povezana je sa preranom smrtnošću, kardiorespiratornim bolestima i potrebom za hospitalizacijom, što je posebno izraženo tokom sve intenzivnijih toplotnih talasa, ali i umereno visokih letnjih temperatura. Gradsko stanovništvo najviše je ugroženo visokim temperaturama, kako zbog manjka vegetacije i veće gustine naseljenosti, tako i zbog guste izgrađenosti i asfaltiranih površina, što dovodi do velikih temperaturnih razlika između grada i okolnih područja, odnosno fenomena koji se naziva urbano toplotno ostrvo. S obzirom na uticaj klimatskih promena i očekivani porast gradskog stanovništva, očekuje se da će se efekat urbanog toplotnog ostrva dodatno pogoršati tokom sledećih godina.

Zaštitni efekat drveća

Rezultati pokazuju da su od juna do avgusta 2015. gradovi bili prosečno 1,5 °C topliji od okolnih područja. Ukupno 6700 preuranjenih smrtnih slučajeva iazazvano je efektom urbanog toplotnog ostrva, što predstavlja 4,3 % smrtnih slučajeva tokom letnjih meseci, odnosno 1,8 % tokom cele godine. Jedna trećina tih smrtnih slučajeva (ukupno 2644) mogla bi da se spreči postizanjem 30-postotne pokrivenosti urbanog prostora drvećem, čime bi se postiglo prosečno smanjenje temperature za 0,4 stepena Celzijusa. Najviša stopa smrtnosti izazvana visokim letnjim temperaturama zabeležena je u gradovima u južnoj i istočnoj Evropi, a pokazalo se kako su upravo ovi gradovi imali najviše koristi od povećanja pokrivenosti drvećem.

Studija naglašava značajne prednosti intenziviranja sadnje drveća u gradovima, ali istraživači ističu kako ova aktivnost ponegde može da predstavlja pravi izazov zbog guste naseljenosti i mreže komunalne infrastrukture. Zbog toga se uz sadnju drveća predlažu druge intervencije u urbanom prostoru, kao što su zeleni krovovi i vertikalne bašte kojima se takođe postiže smanjenje temperature.

E2 portal