SOLARNA ELEKTRANA KOD ZAJEČARA

Beogradska kompanija Solarina planira da na području Zaječara izgradi solarnu elektranu, ukupne snage oko 150 MW. Reč je o lokaciji između sela Salaš, Dubočane i Mala Jasikova.

SOLARNA POLJA

Planom detaljne regulacije koji je Grad Zaječar stavio na javni uvid obuhvaćeno je oko 1.700 ha. U okviru solarne elektrane planirane su tri celine, a u okviru svake više grupacija solarnih panela (solarna polja) koja u međusobno povezana internim saobraćajnicama i pratećom infrastrukturom u funkciji elektrane. Solarna polja, kako se navodi u PDR-u, mogu, a ne moraju činiti nezavisne funkcionalne celine u smislu proizvodnje ili potrošnje električne energije i priključenja na elektroenergetski sistem Elektromreže Srbije.

Ukupna snaga solarne elektrane je oko 150 MW, a pojedinačna snaga solarnih panela će biti definisana prilikom tehničke razrade projekta u skladu sa fazama i dinamikom realizacije kao i tehničkim karakteristikama pojedinih tipova solarnih panela koji će biti ugrađeni u okviru svih ili pojedinačnih solarnih polja.

Planom je predviđena i izgradnja trafostanice X/110 kV u funkciji solarne elektrane, izgradnja trafostanice Y/0,4 kV za sopstvenu potrošnju objekata i opreme u okviru solarne elektrane.

Zona za proizvodnju električne energije je podeljena u tri posebne celine na površini zemljišta od oko 437 ha.
U okviru solarnog polja, paneli se postavljaju na čeličnu konstrukciju, plitko fundiranu (1-1,2m) izdignutu na visinu dovoljnu za obrađivanje i održavanje zemljišta ispod, uz postizanje optimalnog ugla za prijem sunčeve energije i transformaciju u električnu energiju.

S obzirom na to da je predmetna lokacija padina pretežno južne orijentacije, izdizanjem noseće konstrukcije u određenom nagibu se postižu optimalni uslovi za iskorišćenje energije sunca, tako da se površina ispod konstrukcije može, po želji, koristiti u poljoprivredne svrhe i to kao pašnjak za sitniju stoku ili eventualno obrađivati, s tim da biljne vrste koje bi mogle da opstanu ne zahtevaju veliku osunčanost i ne rastu više od visine od 60 cm kako ne bi ugrožavale nesmetanu funkciju panela.

Dimenzije planiranih fotonaponskih panela su okvirno 2,4×1,3×0,35m. Težina samog panela iznosi oko 34,5kg. Okvir panela je napravljen od aluminijuma. Životni vek ovog tipa panela iznosi oko 25-30 godina, pri čemu njihova efikasnost opada tokom životnog veka sa gradijentom oko 0,4-1% godišnje.

Predviđena je i komandno-nadzorna zgrada i to kao objekat kontejnerskog tipa za smeštaj opreme za praćenje rada elektrane.

Zemljište na kome je planirana gradnja je, kako se navodi u planu, pretežno poljoprivredno zemljište u privatnoj svojini, koje je u najvećoj meri devastirano i neobradivo, sa mrežom nekategorisanih puteva, kojima se, prema postojećem stanju, ostvaruje pristup poljoprivredne mehanizacije. Veći deo zemljišta u okviru obuhvata je pod pašnjacima sedme klase.
Obrađivač plana je preduzeće Projektura doo iz Beograda, a javni uvid trajaće do 14. marta 2022. godine.

E2 portal (eKapija)