DA LI ĆE VEŠTAČKA INTELIGENCIJA ZAMENITI NOVINARE I UREDNIKE?

Foto: Daily Express

Jedan od najprodavanijih štampanih medija u Evropi, nemački tabloid Bild, planira da zameni određeni broj urednika i novinara veštačkom inteligencijom.

Ovo su svojim zaposlenima saopštili putem mejla.

Kao deo programa za smanjenje troškova od 100 miliona evra, čiji je cilj vraćanje profitabilnosti, list takođe reorganizuje svoje novinarsko osoblje, a pretpostavlja se da će ovo dovesti do stotine otpuštanja.

List bi se “nažalost oprostio od kolega koji imaju zadatke koje u digitalnom svetu obavljaju veštačka inteligencija i/ili automatizovani procesi”, rekao je vlasnik, najveći evropski medijski izdavač, Aksel Špringer.

U mejlu koji je izdavač poslao osoblju, a koji je objavio rivalski list Frankfurter Allgemeine (FAZ), navodi se da uloge nekih „urednika, osoblja za štampanu produkciju, podurednika, lektora i urednika fotografija više neće postojati kao danas“.

Poruka je usledila nakon najave izvršnog direktora Matijasa Dofnera u februaru da će izdavači biti “čisto digitalna medijska kompanija”. Alati veštačke inteligencije poput “ChatGPT-a mogli da “da učine nezavisno novinarstvo boljim nego što je ikada bilo – ili ga zameniti”, rekao je on.

Predvidio je da će veštačka inteligencija uskoro biti bolja u “agregaciji informacija“ od ljudskih novinara i rekao je da će preživeti samo izdavači koji kreiraju “najbolji originalni sadržaj“ – kao što su istraživačko novinarstvo i originalni komentari.

Bild nije imao neposrednu procenu broja poslova koji bi na kraju mogli biti izgubljeni zbog AI.

Još medija ispituje veštačku inteligenciju

Špringer nije prvi izdavač vesti koji se bavi veštačkom inteligencijom. BuzzFeed je ove godine objavio da ima za cilj da koristi veštačku inteligenciju za “poboljšanje“ sadržaja i onlajn kvizova, dok DailyMirror i Dailly Ekpress u Velikoj Britaniji takođe istražuju upotrebu veštačke inteligencije.

Alati veštačke inteligencije kao što je ChatGPT mogu da generišu veoma sofisticiran tekst od jednostavnih korisničkih uputstava, proizvodeći bilo šta, od eseja i prijava za posao do pesama i beletristike, ali njegovi odgovori su ponekad netačni ili čak izmišljeni.

Men’s Journal i tehnološki vebsajt Cnet takođe koriste veštačku inteligenciju za generisanje članaka koje su kasnije uređivali ljudski urednici u želji da budu tačni i provereni – iako je Cnet u januaru priznao da projekat nije najsjajnije rešenje nakon izveštaja da je više od polovine članaka moralo biti ispravljeno.

Otkaz za novinara zbog korišćenja AI

Još jedan slučaj u kojem je veštačka inteligencija “uplela svoje prste” dobio je svoj epilog. U aprilu su izdavači nemačkog nedeljnika Die Aktuelle otpustili svog urednika i izvinili se porodici Mihaela Šumahera nakon što je napravio “intervju” sa legendom Formule 1 koji je u potpunosti proizvela veštačka inteligencija.

Podsetimo, sedmostruki šampion sveta u Formuli 1 nije viđen u javnosti od decembra 2013. godine, kada je zadobio tešku povredu mozga u nesreći na skijanju na francuskim Alpima. Njegova porodica je pokrenula sudski postupak protiv izdavača časopisa.

Smanjenje oko 200 radnih mesta

Bild je rekao da će nastojati da izbegne prisilne viškove gde je to moguće, ali želi da smanji redakcijski platni spisak za “niske tri cifre”, ili oko 200 radnih mesta, smanjenjem broja regionalnih izdanja koje štampa sa 18 na 12, saopštio je FAZ.

E-mail su potpisala četiri top menadžera lista, uključujući glavne urednike Merion Horn i Roberta Šnajdera, saopštio je FAZ.

Udruženje nemačkih novinara (DJV) kritikovalo je Špringerove planove, upozoravajući da ukidanje radnih mesta u Bildu nije dobar potez. Taj potez “nije bio samo antisocijalan prema zaposlenima, već i izuzetno glup ekonomski“, navodi se u saopštenju.

E2 portal (Euractiv)