ŠVEDSKA USVOJILA NOVI ENERGETSKI CILJ

Švedski parlament je usvojio novi energetski cilj, dajući desničarskoj vladi zeleno svetlo da nastavi sa planovima za izgradnju novih nuklearnih elektrana u zemlji koja je pre 40 godina glasala za postepeno ukidanje atomske energije.

Promena cilja na električnu energiju „100% bez fosila“, sa „100% obnovljive“ je ključna za vladin plan da ispuni očekivano udvostručenje potražnje za električnom energijom na oko 300 TvH do 2040. i dostigne neto nultu emisiju do 2045. godine.

„Ovo stvara uslove za nuklearnu energiju“, rekla je u parlamentu švedska ministarka finansija Elizabet Svanteson.

„Potrebna nam je veća proizvodnja električne energije, potrebna nam je čista električna energija i potreban nam je stabilan energetski sistem.

Švedske strane su se 2016. dogovorile da se novi reaktori mogu graditi na postojećim lokacijama. Međutim, bez subvencija se smatralo preskupim. Nova koalicija desnog centra kaže da su novi reaktori neophodni za pokretanje prelaska na ekonomiju bez fosila i obećala je velikodušne garancije za kredit.

Oko 98% električne energije u Švedskoj se već proizvodi iz vode, nuklearne energije i vetra.

Državno preduzeće Vattenfall razmatra izgradnju najmanje dva mala modularna reaktora i produženje veka postojećih reaktora u zemlji.

Kritičari kažu da je nuklearna energija skupa, da će trebati mnogo vremena da se izgradi i da je nesigurna.

Fokus na nuklearnu energiju deo je šire promene u politici zaštite životne sredine u zemlji koja se dugo reklamira kao „zeleni“ šampion.

Koalicija planira da smanji mešavinu bio-goriva u benzinu i dizelu, što će dovesti do većih emisija CO2, a što bi moglo značiti da Švedska propusti ciljeve emisije za 2030.godinu.

Predlozi Švedske da se zemljama omogući da produže subvencije za rezervne elektrane na ugalj takođe su naišli na zabrinutost u EU, dok je Stokholm takođe želeo da Brisel prilagodi zakon za obnavljanje pogoršanih prirodnih staništa.

Planovi za pojednostavljenje izdavanja ekoloških dozvola mogli bi da ubrzaju izgradnju energije vetra i omoguće rudarima da eksploatišu velika ležišta retkozemnih elemenata, ključnih u proizvodnji električnih motora.

E2 portal (Euractiv)