SOLARNI BUM U SLOVENIJI

U Sloveniji je prošle godine instalirano 2.496 solarnih solarnih fotonaponskih sistema ukupne snage 31,2 MW od čega je velika većina za vlastitu potrošnju građana. U odnosu na 2018. to je rast od 233%, piše Balkan Green Energy News.

Povećanje broj prozjumera – onih koji proizvode električnu energiju za svoje potrebe, u Sloveniji je deo trenda koji vlada Evropom. U Holandiji je tako prošle godine bilo 200.000 novih solarnih instalacija, a lider je Španija u kojoj postoji 1 GW fotonaponskih sistema koji građanima i firmama omogućavaju da sami proizvode čistu energiju koju troše. Najveći broj solarnih panela u Španiji postavljen je u poslednje tri godine.

Rast distribuiranih sistema za proizvodnju energije za sopstvenu potrošnju posledica je pojeftinjenja solarne tehnologije, dobro osmišljenih modela državne podrške i smanjenja administrativnih barijera.

U Sloveniji je maksimalna snaga solarnih elektrana za sopstvenu potrošnju 11 kW. Ako prozjumer proizvede više energije nego što potroši, onda se višak predaje u mrežu, a obračun predate i povučene količine iz mreže se obavlja jednom godišnje. Prošle godine postavljeno je 2.482 solarnih sistema za sopstvenu potrošnju ukupne snage od 30,68 MW.

Država, takođe, ima i sistem za subvencionisanje obnovljive izvore energije i visokoefikasne kogeneracije. U okviru ovog sistema prošle godine priključeno je 14 solarnih elektrana ukupne snage 1,5 MW, navodi se u izveštaju o tržištu solarne energije u Sloveniji koji je pripremio PV portal.

Na kraju 2019. bilo je ukupno 8.038 solarnih elektrana ukupnog kapaciteta 313 MW. One su proizvele 268 GWh što je 5,5% manje nego u rekordnoj 2017. godini.
Učešće solarne energije u ukupnoj proizvodnji električne energije iznosilo je prošle godine 1,8%.
Slovenačke firme koje se bave solarnom energijom imaju ukupni godišnji prihod veći od sto miliona evra.

E2 portal   (Balkan Green Energy News)