ZELENI VODONIK MOŽE DA IMA PRIMENU I U SRBIJI

Naša država priprema plan za korišćenje novog, čistog resursa – „zelenog“ vodonika, u energetici i industriji.

Nacrt vodonične strategije Srbije biće predstavljen privrednicima do kraja aprila, a od njih se očekuje povratno mišljenje i uključivanje u izradu tog dokumenta, najavljuju iz Privredne komore Srbija. Kako ističu, naša zemlja i ovaj resurs želi da uključi u naš energetski miks, koji je važan segment za smanjenje gasova sa efektom staklene bašte.

„Zeleni“ vodonik u razvijenim zemljama ima primenu u industriji, saobraćaju i energetici, a jedna od najzastupljenijih metoda njegovog dobijanja je elektroliza.

–  Kroz tehnologiju vodoničnih gorivih ćelija napajaju se vozila – objašnjava Dušan Stokić iz PKS. – Iz njega se, energetskom efikasnošću od 40 do 60 odsto, proizvodi električna energija, dok je u kombinovanoj proizvodnji električne i toplotne energije efikasnost je i do 80 procenata.

On navodi da se vodonik koristi u gasnoj mreži od jedan odsto zapremine u Holandiji, a do 10 procenata u Nemačkoj. Srbija ima određene resurse za orijentaciju ka ovom resursu, ali i nedovoljno razvijenu infrastrukturu i tehnologije.

– Potrebno je da prođe određeno vreme kako bi se razvile i tehnologije kod kompanija koje imaju potencijale kao „Rafinerija Pančevo“ ili „Eleksir“ – kaže Stokić. – Važno je da se sagleda i šta je  potrebno od razvoja kapaciteta u smislu kadrova.

„Zeleni“ vodonik je alternativno gorivo, prepoznato kao izvor čiste energije, koje doživljava procvat na globalnom nivou. Njegova proizvodnja i korišćenje su u ovom trenutku skupi. Cena „zelenog“ vodonika iz elektrolize na mestu proizvodnje procenjuje se između tri i 7,5 evra po kilogramu ili od 90 do 225 evra po megavat-satu. Očekuje se da će do 2030. proizvodnja pojeftiniti za oko 30 odsto zbog povećanja kapaciteta za energiju iz obnovljivih izvora.

E2 portal (Novosti)