ZAŠTITNE MASKE BI MOGLE DA POSLUŽE U IZGRADNJI PUTEVA

S obzirom da se u svetu svakog dana baci oko 6,8 milijardi jednokratnih zaštitnih maski, dobra vest da su australijski istraživači razvili novi materijal pomoću kog se ovaj opasan otpad može integrisati sa recikliranim betonom i koristiti za jeftiniju izgradnju trajnijih i izdržljivijih puteva.

Nedavno istraživanje objavljeno u časopisu Science of The Total Environment, otkrilo je da se odbačene jednokratne maske za lice mogu koristiti za izradu jačih i jeftinijih puteva. Studiju su proveli istraživači sa australijskog RMIT Univerziteta u Melburnu, sa ciljem pronalaženja načina ponovne i sigurne upotrebe iskorišćenih maski.

Od početka pandemije COVID-19 svedočimo problemima sve većih količina ovog „novog“ i potencijalno zaraznog otpada, i njegovog odlaganja u svetu, koji je već zatrpan plastikom za jednokratnu upotrebu.

Zbog toga je dobra vest da su istraživači razvili novi materijal pomoću kog se usitnjene jednokratne maske mogu integrisati sa recikliranim betonom.

Glavni autor studije je objasnio da rezultati eksperimenata njegovog istraživačkog tima pokazuju kako korišćenje recikliranog betonskog agregata sa usitnjenim jednokratnim maskama zapravo može da dovede do izgradnje značajno kvalitetnijih i izdržljivijih puteva. Iskorišćene zaštitne maske mogu da se koriste za najviše dva sloja puta. Prema procenama istraživačkog tima, za asfaltiranje puta sa dve trake bilo bi potrebno oko 3 miliona maski po kilometru, što odgovara količini od 93 tone maski. 

Mešanje maski sa recikliranim betonskim agregatom tako bi moglo da poboljša trajnost, izdržljivost i fleksibilnost puteva, a s obzirom da su maske izrađene od plastike, kao materijala koji se teško razlaže, putevi bi duže trajali. Što se tiče troškova izgradnje i održavanja puteva, oni bi zbog upotrebe recikliranih maski takođe bili jeftiniji.

Ono što definitivno treba napomenuti je da ova mogućnost svakako ne opravdava bacanje iskorišćenih maski na ulice i puteve, već ih treba odložiti u najbliži kontejner.

E2 portal   (Fast company)