BUDUĆNOST GLOBALNE PROIZVODNJE UGLJA

Ugalj je najpristupačnije gorivo na svetu, i kao takav, zauzima veliki deo svetskog tržišta za proizvodnju električne energije. Nažalost, ta jeftina energija ima visoku cenu za životnu sredinu, jer je ugalj najveći izvor emisija CO2, koji se smatra najvećim uzročnikom globalnog zagrevanja.

Uprkos svom ugljeničnom otisku, ugalj je bio u velikoj potražnji tokom 2021.godine. Kako su se ekonomije ponovo otvarale nakon početka pandemije COVID-19, zemlje su se borile da zadovolje ponovo narasle potrebe za energijom. Kao lako dostupan i jeftin izvor energije, ugalj je popunio jaz u snabdevanju energijom, sa globalnom potrošnjom uglja povećanom za 450 miliona tona ili za oko 6% u 2021.godini.

Koje zemlje povećavaju (ili smanjuju) proizvodnju uglja?

Globalna proizvodnja uglja bila je tema razmatranja na konferenciji COP26 održanoj u novembru 2021. godine, gde se 40 zemalja obavezalo da će prestati da izdaje dozvole i direktnu podršku vlade za nove termoelektrane na ugalj.

Međutim, mnoge zemlje koje imaju najveću proizvodnju uglja nisu se obavezale na obećanje. Kina, SAD, Indija, Rusija i Australija su bile uzdržane, a od tih pet, samo se za SAD predviđa smanjenje proizvodnje uglja u naredne dve godine.

Sa 15 zemalja EU koje su dale obećanje, predviđa se da će Evropska unija doživeti najveći pad proizvodnje uglja, od 82 miliona tona, zajedno sa najvećim predviđenim smanjenjem potrošnje uglja (101 milion tona, smanjenje od 23%).

Smanjenje proizvodnje električne energije na ugalj u SAD

SAD i Indonezija su druga dva velika proizvođača za koje se predviđa da će smanjiti korišćenje uglja za proizvodnju energije. Predviđeno je da će SAD smanjiti proizvodnju uglja za 7,5% ili 44 miliona tona, dok se smanjenje proizvodnje u Indoneziji predviđa na šest miliona tona, ili smanjenje proizvodnje od samo 1% u 2021. godini.

Uprkos tome što se nisu pridružile obećanju COP26, SAD i dalje primetno sprovode kratkoročne i dugoročne inicijative za smanjenje proizvodnje električne energije na ugalj.

U stvari, predviđa se da će generatori na ugalj predstavljati 85% povučenih američkih kapaciteta za proizvodnju električne energije tokom 2022. godine, a postoje dalji planovi da se 28% (59 GW) trenutno operativnih kapaciteta na ugalj povuče do 2035. godine.

Ugalj dovodi do ispunjenja energetskih ciljeva Kine i Indije

Moderna potrošnja i proizvodnja je fokusirana na Aziju. Kina i Indija proizvode skoro 60% svetskog uglja, a očekuje se da će zajedno povećati svoju proizvodnju za više od 200 miliona tona godišnje. Sav ovaj ugalj ide na zadovoljavanje nezasitnih energetskih potreba naroda ovih zemalja, koji cine skoro trećinu svetske populacije.

Dok je Kina obećala da će početi da smanjuje potrošnju uglja 2026. godine, zemlja je takođe najavila izgradnju 43 nove termoelektrane na ugalj kako bi do tada zadovoljila potražnju za energijom. Deo dodatne proizvodnje je vođen potrebom da se smanji zavisnost zemlje od uvoza uglja, za koji se očekuje da će se smanjiti za 51 milion tona ili 16% od 2021-2024. godine Predviđa se da će do 2024. kineska potrošnja uglja porasti za 3,3%, a indijska za 12,2%, što bi dve zemlje učinilo odgovornim za dve trećine svetske potrošnje uglja.

E2 portal (Energija Balkana)