DOMAĆA INDUSTRIJA PAMETNIH BROJILA

Foto: Meter&Control

Srbija je jedna od retkih zemalja, ne samo u Evropi već i u svetu koja ima svoju industriju pametnih brojila i to tri domaća proizvođača. U pitanju su savremeni uređaji najnovije generacije, koji omogućavaju dvosmerno merenje protoka električne energije, kao i daljinsko upravljanje potrošnjom. Ova pametna brojila omogućavaju i očitavanje proizvodnje i potrošnje kod prozjumera (potrošača-proizvođača elektrine energije). Domaći proizvođači već godinama uspešno sarađuju sa Elektrodistribucijom Srbije i snabdevaju tržište najnovijim brojilima u procesu zamene starih analognih brojila sa novim pametnim, digitalnim brojilima.

Sada, kada je Elektrodistribucija Srbije (EDS) raspisala tender, kojim se planira nabavka gotovo pola miliona pametnih brojila u narednih godinu dana za područja Beograda i Novog Sada domaće kompanije očekuju nastavak saradnje i učešće na realizaciji ovog projekta. Ovo je najveće ulaganje u zamenu pametnih brojila do sada, a vrednost projekta je oko 100 miliona evra.

Samo svi domaći proizvođači zajedno mogu da ispune i uspešno završe ovako zahtevan projekat. Uspeh ovog projekta izuzetno je važan za dalja ulaganja u sektor energetike, jer se u koordinaciji sa Evropom planiraju ulaganja od 15 do 30 milijardi evra u narednih 20 godina u energetski sektor Srbije, kako bi se obezbedio sistem koji građanima pruža potpunu sigurnost u isporuci energije i sve benefite koje moderan energetski sistem pruža.

Kako ističu njihovi predstavnici, očekuje se dalji nastavak saradnje sa lokalnim distributerom električne energije tokom naredne godine na ovom projektu, kako bi uposlili domaće stručnjake, ojačali lokalnu ekonomiju i dali svoj doprinos unapređenju i sigurnosti energetskog sistema Srbije.

Razvoj domaće privrede

„Ulaganje u energetski sistem pokazuje spremnost naše zemlje da u veoma burnom periodu za ceo svet unapred planira projekte koji će omogućiti stabilnu proizvodnju, isporuku i potrošnju električne energije. Planirana zamena brojila doprineće ne samo modernizaciji energetskog sistema naše zemlje, već bi se, usled angažovanja dodatne radne snage, pružila mogućnost da razvijamo domaću privredu i uposlimo domaće stručnjake. Angažovanjem domaćih proizvođača otvorila bi se vrata za nove investicije i razvojne projekte koje bi Srbija mogla da plasira na inostranim tržištima”, kaže Igor Vujičić, izvršni direktor kompanije Meter&Control.

Srđan Tepavac, direktor firme Sitel d.o.o. Beograd, ističe da je dosadašnja saradnja sa EDS-om bila veoma produktivna.

„Uprkos nestašici čipova i drugih materijala na svetskom tržištu, nemamo problema sa repromaterijalima, jer smo ih na vreme obezbedili i kao odgovorna kompanija uvek unapred planiramo nabavku – u skladu sa rokovima isporuke koji se često menjaju. Nastavak razvoja energetske infrastrukture doprineće smanjenju gubitaka, modernizaciji sistema i daljinskom upravljanju potrošnjom električne energije. Jednostavno, biće od koristi za sve, građane, privredu, Elektrodistribuciju i državu. Naša brojila ispunjavaju sve najzahtevnije svetske standarde i izuzetno visoke  kriterijume koje raspisuje EDS”, dodaje Tepavac.

Među radnicima dominiraju žene

O kvalitetu i funkcionalnosti pametnih brojila domaćih proizvođača govori činjenica da se ovi uređaji konstantno unapređuju, uz poštovanje svih evropskih i svetskih standarda. To omogućava stabilnu proizvodnju, isporuku i potrošnju električne energije – kako u Srbiji, tako i na brojnim svetskim tržištima. Nova brojila imaju mogućnost enkripcije – zaštite podataka, kako bi se unapredila sigurnost merenja i zaštita podataka, što bi se u narednom periodu moglo uvesti kao standard u novim nabavkama EDS-a.

U industriji pametnih brojila u Srbiji i Republici Srpskoj većina zaposlenih su žene.

E2 portal (Energija Balkana)