PLOČICE OD RECIKLIRANIH LJUSKI JAJA

Procenjuje se kako se svake godine u svetu baci više od 250.000 tona ljuski od kokošjih jaja, od kojih većina završi na deponijama. Iako krhke i lomljive, ljuske jaja su bogate kalcijumom i prirodno su otporne na UV zračenje. Osim što se njihovim korišćenjem sprečava gomilanje biootpada na deponijama, ljuske jaja su zahvaljujući svojim vrednim svojstvima našle primenu i u proizvodnji materijala nalik na terrazzo.

Naziv materijala CArrelé – proizvedenog u raznim bojama i oblicima od recikliranih ljuski jaja, potiče od francuske reči za pločice (carrelage) i hemijskog simbola za kalcijum (Ca), a za ovu inovaciju zaslužna je britansko-kineska dizajnerka Elaine Yan Ling Ng

Ljuske jaja prikupljaju se u pekarama i kuhinjama restorana na Filipinima, a nakon čišćenja usitnjavaju se u komadiće veličine zrna peska do 3 mm. Njihovim spajanjem nastaju materijali u obliku kvadrata, pravougaonika i trougla različitih veličina, i stvrdnjavaju se na sobnoj temperaturi. Svaki kvadratnii metar CArreléa koristi preko 3000 ljuski jaja, koje su kombinovane sa pažljivo odabranim vezivnim sredstvom koje ispunjava standardne industrijske specifikacije.

Poznato je da ljuske jaja dobro upijaju boje, a zavisno od tretmana dobijaju se materijali u različitim nijansama – od svetlih do tamnijih. Tim Nature Squareda eksperimentisao je sa prirodnim bojama koje se dodaju u smesu pre pečenja i tako nastaju pločice u plavim, zelenim i roze nijansama.

CArrelé pločice mogu da se koriste u razne svrhe, a kako se lako čiste, mogu se postavljati u vlažnim prostorima, što ih čini idealnim za oblaganje zidova u kuhinjama i kupatilima. Nature Squared trenutno razvija i posebne podne pločice, a osim za oblaganje zidnih površina, ovaj materijal se koristi i za izradu elegantnih dekorativnih predmeta poput taburea, držača za knjige, svećnjaka i poslužavnika za hranu.

Ovakve inovacije utiču na promenu u načinu razmišljanja, posebno u pogledu otpada koji se može ponovno iskoristiti i reciklirati. Istražujući mogućnosti korišćenja organskog otpada u dizajnu, industrija može da pružii pristupačna brojna rešenja, ostvari uštede resursa i, najvažnije, pozitivno utiče na zaštitu životne sredine.

E2 portal (Ekovjesnik)